כללי הזהב בלקיחת הלוואה לעסק:

צריכים לגייס הלוואה לעסק? זה הזמן לעשות כמה בדיקות ראשוניות לפני שיצאתם לדרך. ריכזנו עבורכם מספר כללים חשובים על מנת לעזור לכם לקבל החלטה נכונה.

לשם מה נדרשת ההלוואה?
ראשית הגדירו מהי מטרת ההלוואה שאתם מבקשים לעסק שלכם. האם הכסף נדרש עבור הון חוזר – תשלומים לספקים, תוספת כוח אדם, רכישת חומרי גלם ועוד. או אולי לביצוע השקעות לשם הגדלת הפעילות – רכישת ציוד חדש, שיפוצים בעסק ועוד.

חשבו מהו הסכום הנדרש
פעמים רבות בעל העסק לא יודע כמה כסף באמת הוא צריך לגייס. זכרו, הלוואה יש להחזיר. חשבו את המינימום הנדרש והוסיפו עוד 10% לבלתי צפוי. בצעו תחשיב מדויק ככל האפשר ובמידת הצורך הסתייעו באיש מקצוע דוגמת: יועץ עסקי או רואה חשבון. אל תיקחו יותר מדי ובאותה מידה אל תיקחו מעט מדי – שלא תצטרכו אחר כך השלמות יקרות.

האם העסק שלכם אכן רווחי?

תבדקו מול היועץ העסקי או הרואה חשבון שלכם שהעסק שלכם אכן רווחי. הבנקים והקרנות יבדקו את העסק שלכם מכל הכיוונים ובמידה ויראו כי מדובר בעסק הפסדי ולא רווחי אין סיכוי שתקבלו מהם הלוואה. הכלל פשוט – לעסק שלא מרוויח אין יכולת להחזיר את ההלוואה שלקח. הבנקים והקרנות לא יכניסו ראש בריא למיטה חולה. במקרה כזה רצוי שקודם תבריאו את העסק ורק אז תיגשו לבקש הלוואות.

היסטוריית אשראי
האם חזרו לכם שיקים בשנה האחרונה? הוראות קבע? פתחו לכם תיקים בהוצל"פ? יש עיקולים על החשבון בנק שלכם? הייתם מוגבלים בשלוש שנים האחרונות? מספיק שאחת התשובה נכונה ועשויה להיות לכם בעיה לגייס הלוואה. בדקו את עצמכם לפני שאתם יוצאים לדרך.

מהי יכולת ההחזר שלכם?
בדקו מהו הסכום שהנכם יכולים להחזיר מבלי לפגוע ברווחיות העסק. את ההלוואה החדשה אתם אמורים לשלם מהרווח שהעסק מייצר, זאת לאחר קיזוז הלוואות נוכחיות שהעסק כבר משלם. ושלא תשכחו שאתם גם צריכים לקחת כסף הביתה. רק במקרה, שהעסק מסוגל לשלם לכם את המשכורת, להחזיר את ההלוואות הקיימות ולהחזיר את ההלוואה החדשה וכל זה מהרווח שלו, אתם מסודרים. צאו לדרך. בהצלחה.

בדקו מקורות מימון
בשלב הראשון נסו לגייס את ההלוואה מהבנק שלכם. הבנק מכיר אתכם הכי טוב ואם אתם לקוחות טובים תוכלו לקבל ממנו הלוואה מהר יותר מכל קרן אחרת. במידה וכבר קיבלתם מהבנק את המכסימום שהוא מסוגל לתת, זה הזמן לגייס את המימון מאחת מהקרנות החוץ בנקאיות דוגמת: הקרן בערבות מדינה, קרנות הסוכנות היהודית לעידוד עסקים, קרן פועלים לעסקים, קרן נתן ועוד. היתרון של קרנות אלו הוא שההלוואה שתקבלו לא תהיה חלק מהאובליגו שלכם בבנק. ובמרבית המקרים הריבית שלהן תהיה נמוכה ואטרקטיבית יותר.

 במידת הצורך הכינו תוכנית עסקית

הבנקים והקרנות השונות רוצים לדעת לאיזו מטרה בדיוק מיועד הכסף שאתם מבקשים מהם. אף אחד מהם לא אוהב לשמוע תוכניות כלליות מדי. בתוכנית עסקית תוכלו להציג בפירוט מה התוכניות העתידיות שלכם, למה בדיוק מיועדת ההלוואה, כיצד היא תשפיעה על העסק ותוכיחו את יכולת ההחזר שלכם. ככל שתגיעו מוכנים יותר לפגישה תגדילו את סיכוייכם לקבל את הכסף שביקשתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *