חשיבות ניהול תזרים מזומנים בעסק

אתם כל הזמן בחריגות בחשבון? הבנק התקשר אליכם ומאיים להחזיר שיקים? הכסף בורח לכם בין האצבעות ואין לכם שום בקרה על ההכנסות וההוצאות של העסק? במקרה כזה סביר להניח שאתם לא מנהלים תזרים מזומנים. כמה מילים על הכלי, אולי החשוב ביותר, בניהול נכון של העסק שלכם.

מה זה בכלל?

תזרים המזומנים הוא מעין דו"ח כספי המשקף את כל תנועת המזומנים של העסק שלכם לתקופה הנבדקת. בדרך כלל מדובר על תזרים עתידי לכמה חודשים קדימה. כלומר, באמצעות התזרים תוכלו לדעת כמה כסף ייכנס לחשבון הבנק שלכם מלקוחות וכמה כסף אתם מוצאים מחשבון הבנק עבור ספקים, סחורה ועוד, בכל נקודת זמן עתידית.

למה זה חשוב?

ניהול תזרים מזומנים יאפשר לכם לדעת בכל זמן נתון האם צפוי העדר מזומנים בחשבון הבנק שלכם בתאריך עתידי כלשהו. מה שיכול לעזור לכם להיערך מראש ולמנוע חריגות בחשבון, אי עמידה בתשלומים, החזרי שיקים בגין א.כ.מ ועוד.

לדוגמא, בתזרים המזומנים תוכלו לראות אם בעוד שבועיים או חודש צפויה חריגה בחשבון. זה ייתן לכם מרווח זמן מספיק להיערך ולמנוע את החריגה. תוכלו למשל להתקשר ולבקש מהספק שלכם לדחות את הפקדת השיק שנתתם לו, לבקש מהלקוח שיקדים את התשלום או אפילו להתקשר לאמא על מנת לשאול לשלומה ובאותה הזדמנות לבקש ממנה הלוואה זמנית. במקרה הכי גרוע, אם לא הצלחתם למצוא פתרון, תוכלו לפחות ליידע את הבנק בחריגה הצפויה.

על תזרים מזומנים ובנקים

אז כמו שאתם יודעים הבנק הוא השותף הסמוי בעסק שלכם לטוב ולרע. באמצעות הבנק תוכלו להעיף את העסק שלכם קדימה, וחלילה הבנק יכול להקשות עליכם ולגרום לבעיות בניהול תקין של העסק.

תזרים המזומנים הוא כלי משמעותי עבור הבנק בהתנהלות מול הלקוח, ולכן הבנקים מייחסים חשיבות רבה לתזרים מזומנים של העסק. בנקים מטבעם לא אוהבים הפתעות וממש שונאים להתקשר ללקוח על מנת להודיע לו שהחשבון שלו בחריגה. בכל עסק עשויות להיות תקופות עם פיקים בעייתיים בחשבון הבנק. זה בסדר וחלק מהחיים העסקיים. העניין הוא שבאמצעות תזרים מזומנים נכון תוכלו ליידע מראש את הבנק שלכם בחריגה הצפויה וביחד תוכלו למצוא פתרון מבעוד מועד.

תהיו בטוחים, שאם תבואו לפקיד הבנק שלכם שבועיים או חודש לפני שהבעיה תצוף בחשבון ותתריעו בפניו על כך, הוא ישמח לשבת איתכם ולמצוא פתרון שיעזור לכם.

ושוב תזכרו. בנקים שונאים הפתעות!

אז מה עושים?

קודם כל תקבעו לכם כלל ברזל – הבוקר טוב שלכם בכל יום זה חשבון הבנק. עוד לפני שאתם מכינים את הקפה בבוקר תכנסו לחשבון הבנק ותבדקו מה קורה שם. דבר שני, תתחילו לנהל תזרים מזומנים שוטף שיהיה מסונכרן עם חשבון הבנק. אפשר להכין תזרים מזומנים בטבלת אקסל פשוטה או אם אתם מהדור הישן תנהלו את התזרים מזומנים ביומן.

העיקרון הוא פשוט. תרשמו כל שיק שנתתם (סכום, תאריך ושם הספק) ותרשמו כל שיק דחוי שקיבלתם (סכום, שם ושם הלקוח). תכניסו לתזרים את כל התנועות הקבועות שיש בחשבון כגון: הוראות קבע, הלוואות, ריביות מסגרת, חיוב כרטיסי אשראי ועוד (סכום ותאריך). אם יש הוצאות עתידיות ידועות מראש שעדיין לא נתתם עליהם שיקים כמו: תשלום מע"מ, ביטוח לאומי, מקדמות מס הכנסה, תעדכנו בתזרים. אותו כנ"ל לגבי הכנסות שיש וודאות גבוהה לגביהן. תדאגו לנהל רישום של לפחות שלושה חודשים קדימה.

והכי חשוב! תבדקו כל יום את התזרים מול היתרה שלכם בבנק. שתהיה התאמה בין התזרים לחשבון הבנק. כעת, תוכלו לדעת מה עתידה להיות היתרה שלכם בבנק בכל זמן נתון בשבועות הקרובים.

אם בכל זאת הסתבכתם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל עזרה וייעוץ מקצועי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *